Çöp Kovası Nedir ? Ne İşe Yarar ?

ÇÖP KOVASI NE İŞE YARAR?

Çöp kovası; yalın tanımıyla çöp sepeti ile eşleşmektedir. Genelde çöp ve çöp kovaları denilince akla sadece evsel atıklar için kullanılan bir eşya olarak akla geliyor. Oysaki çöp kovalarının da birden fazla çeşidi bulunuyor. Bu çeşitlilik ise kulanım amaçlarına göre tasarlanarak alıcılarına sunuluyor. Evlerde, ofislerde, banyolarda, giyim ve geri dönüşüm atıklarında kullanılan kutulara, eşyalara genel itibariyle çöp kovası adı veriliyor. Kullanım alanlarına göre malzeme, özellik ve aynı zamanda boyutları da farklılık gösteriyor. Bugün sizler için çöp kovaları hakkında merak edilen ve aynı zamanda bilinmesi gereken tüm detayları kaleme aldık.

Çöp kovaları çeşitleri nelerdir? Çöp kovası seçiminde ne gibi detaylara dikkat etmek gerekiyor? Çöp kovalarının temizliği nasıl yapılmalıdır ve nelere dikkat edilmelidir gibi sıklıkla araştırılıp yanıtı aranan soruların hepsini yanıtladık. İşte, tüm detaylara içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz…

Çöp Kovası Çeşitleri Nelerdir?

Her ihtiyaca cevap veren çok kovası seçenekleri bulunuyor. Çöp kovalarının tümü kullanılacağı alana ve ihtiyaca göre üretiliyor. Kısaca bazı çöp kovası seçeneklerinden bahsetmek gerekirse de şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Ev tipi çöp kovaları; Ev tipi çöp kovaları genelde plastik malzemeden yapılan ve küçük boyutlarda olan çöp kovalarıdır. Eğer evin içerisinde, mutfakta bir yerde kullanılacaksa da kapalı olması tercih ediliyor. Yine ev için ama kapı önünde kullanılmak üzere satın alınan çöp kovaları da aynı özellikleri taşırken boyut açısından daha büyük olarak tercih ediliyor.
 • Ofis tipi çöp kovaları; Ofislerde de olmazsa olmazlardan biri çöp kovalarıdır. Genelde evrak ve kağıt atıklarına hitap eden bu çöp kovaları metal malzemeden üretiliyor olup, üst tarafı kapaklı ya da delikli özelliğe sahiptir. Ayrıca pedallı olması da ofislerde masa altında kolay açılıp kapanmaya destek olduğu için sıklıkla tercih ediliyor.
 • Pedallı çöp kovaları; Amortisörlü çöp kovaları olarak da anılan pedallı kovalar daha sıklıkla iç mekânlarda tercih ediliyor. Hem çöpün kokmasını engellemek hem de kullanışlı olması açısından tercih edildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu çöp kovası modeli farklı malzeme ve boyutlarda üretilip ihtiyaçlara göre tercih ediliyor.
 • Dış mekânlara özel çöp kovaları; Apartman, bina önlerinde, parklarda, bahçelerde, kapı önlerinde ve diğer tüm dış mekânlarda tercih edilen çöp kovası modelleridir. Genel olarak statik boyalı ve u şeklinde olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Tek, çift ya da dört ayaklı seçenekleri bulunsa da en çok tercih edileni tek ayaklı olan modeldir.
 • Döner kapaklı dış ya da iç mekân çöp kovaları; Döner kapaklı olarak üretilen bu çöp kovaları genel olarak dış mekânlarda sigara izmaritlerinin atılması için tercih ediliyor. Pratik açılması ve çöp poşetlerinin kaymasını engelleyen bir mekanizmaya sahip olması tercih edilme nedenleri arasında sıralanabilir.
 • Endüstriyel amaçlı kullanılan çöp kovaları; Büyük hacimli çöp kovası modelleridir. Endüstriyel alanlarda kullanıldığı için minimum 40 litre hacimli olup genelde metal ya da paslanmaya çelik malzemelerden üretilip satışa sunuluyor.

Tüm bu çöp kovası seçenekleri ihtiyaca göre seçilmelidir. Uzun soluklu kulanım için en el verişli modelleri seçerken nelere dikkat edilmelidir? İşte, detaylar…

Çöp Kovası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çöp kovası seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Kullanım amacına bağlı olarak tercih edilen çöp kovalarının farklı özellikleri bulunuyor. Bu nedenle çöp kovalarını satın alırken bu detayı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çöp kovalarını seçerken dikkat etmeniz gereken diğer hususları ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Ne amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz.
 • Çöp kovasının malzeme yapısı ve kalitesine dikkat etmelisiniz.
 • İç mekanlarda normal evsel atıklar için alıyorsanız kapaklı ve pedallı olmasına özen göstermelisiniz.
 • Dış mekanlarda izmarit ve benzeri yanıcı atıklar için kullanmayı hedefliyorsanız mutlaka çelik ve paslanmaz malzemeden üretilen ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Atık yoğunluğuna göre litre seçimi yapmalısınız.
 • Ambalaj, kağıt ve kullanılmayan evrak atıkları için ofis tipi çöp kovalarını tercih etmelisiniz.
 • Tüm ortamlar için tercih edeceğiniz çöp kovasının kullanışlı olmasına dikkat etmelisiniz.
 • İçeriğinde insan ve canlı sağlığına zararlı maddeler bulunan çöp kovalarından uzak durmalı ve satın almamalısınız.
 • Elbette işin estetik boyutunu da düşünmeniz gerekiyor. Çöp kovasını kullanacağınız ortamın genel dekor ahengini bozmayacak uyumlu renk ve modelleri tercih etmeniz gerekiyor.
 • Kolay temizlenebilir ürünleri seçmeniz de sonrası için büyük avantaj olacaktır.

Belirtilen detayları göz önüne alarak çöp kovası seçimi yapabilir ve satın alabilirsiniz. Bunlara dikkat etmeniz çöp kovanızın daha dayanıklı, şık ve aynı zamanda uzun ömürlü olmasını da desteleyecektir.

Çöp Kovası Nasıl Temizlenmelidir?

Çöp Kovası Nasıl Temizlenmelidir?

Son olarak gelelim en sık araştırılan konulardan birine… Çöp kovası nasıl temizlenir sorusu sıklıkla araştırılıyor. Atıkların az ya da uzun süreli olarak bekletildiği çöp kovalarının kokması, yüzeyinde torlular oluşması kaçınılmazdır. Elbette bunu engellemenin ve temizlemenin de kolay yolları bulunuyor. Çöp kovalarını temizlemek için hem kimyasal hem doğal ürünler bulunuyor. Sıklıkla tercihe dilen temizleme yöntemleri ve detayları ise şu şekildedir;

Boraks ile temizleme; Boraks özellikle mutfak çöp kovaları için sıklıkla tercih edilen bir ürün olarak dikkat çekiyor. Hem rahat hem de tertemiz sonuçlar yarattığı için kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Yarım bardak boraksı yine yarım bardak su ile karıştırın. Ardından boş çöp kovanızın içerisine dökerek minimum 20 dakika kadar bekletin. Sonra sıvıyı dökerek yumuşak dokulu bir süngerle ovaladıktan sonra iyice durulayın. Bu yöntemle çöp kovalarınızın eskisi kadar parlak ve kokusuz hale geldiğini görebilirsiniz.

Çamaşır suyu ile temizleme; Çamaşır suyu da yine temizlik işlemlerinde kadınların en çok tercih ettiği ürünlerin başında yer alıyor. Çöp kovalarınızı da çamaşır suyuyla tertemiz ve kokusuz hale getirebilirsiniz. Bir miktar kıvamlı çamaşır suyunu boş kovanın içerisine dökerek hafif su ve sünger yardımıyla biraz ovalayıp bekletin. Kirler ve kokular çamaşır suyunun etkisiyle iyice çözülünceye kadar beklettikten sonra bol sıcak suyla durulayın. Böylece çöp kovalarınız eskisinden daha parlak ve temiz hale gelecektir.

Korbonat ile temizleme; Eğer zamanınız varsa karbonatla çöp kovası temizleme işlemi de çok işinize yarayabilir. Karbonatın çözücü özelliği ve parlatma özelliği bulunduğu için temizliklerde sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle çelik yüzeylerde gayet etkili olduğunu söylemek yanlış olamayacaktır. Çöp kovanızın dibine yaklaşık iki yemek kaşığı kadar karbonat dökerek bir gün boyunca bu şekilde bekletin. Ertesi gün süngerle iyice ovaladıktan sonra durulayın. Böylece çöp kovanız tertemiz olacaktır.

Beyaz sirke ile temizleme; Son olarak doğal yöntemler ile çöp kovası temizlemek isteyenlere önerimiz beyaz sirke olacaktır. Beyaz sirkeyi çöp kovanızın en dibine bir miktar sıcak suyla beraber dökün. Ardından bu şekilde yaklaşık olarak yarım saat kadar bekletin. Yarım saat beklettikten sonra kirlenmiş suyu dökerek kovanızı ovalayın. Son aşamada ise bol suyla durulayıp çöp kovanızı yeniden kullanmaya hemen başlayın.

Tüm bu yöntemler her türlü çöp kovası temizliği için rahatlıkla uygulanabilir. Ancak kovalarınızın çok fazla kokmaması ve kalıcı kirler oluşturmaması için çöpleri sık sık dökmeyi de ihmal etmemek faydalı olacaktır. Aksi halde hiçbir temizlik işlemi kötü kokunun geçmesine yardımcı olmayacaktır. Çöp kovalarınızda poşet kullanmanız da hem temizlik hem de çöp atma şekli noktasında size yardımcı olabilir.